کد خبر: ۲۳۵۲۲
۱۳:۴۴ -۲۸ بهمن ۱۳۹۹
مدیرعامل فولاد مکران گفت: با باز شدن ال. سی داخلی از محل صندوق توسعه ملی به مبلغ ۱۱۲ میلیون یورو، طرح فولاد مکران جانی تازه گرفته و با انجام خرید‌های داخلی و خارجی مربوطه، تا پایان سال به پیشرفت ۴۰ درصدی خواهد رسید.

فولاد مکران

نشان تجارت - «محمد پارسا» در گفتگو با معدن ۲۴ افزود: اکنون پیش پرداخت‌ها برای خرید‌های خارجی و داخلی مورد نیاز برای پیشرفت طرح انجام شده و امید می‌رود تا اواخر سال خرید‌های خارجی وارد کشور شود.

پارسا خاطرنشان کرد: اگر شرایط تا پایان سال سخت نشود و با چالش مواجه نشویم، می‌توان گفت این طرح از برنامه زمان بندی شده کمی جلوتر است.

وی درخصوص این طرح گفت: فولاد مکران با هدف تولید ۳.۲ میلیون تن فولاد شامل گندله سازی، واحد احیا و فولادسازی طراحی شده، اما در حال حاضر مگامدول ۱.۶ میلیون تنی آهن اسفنجی که محصول نهایی آن هات بریکت است را در دست اجرا داریم.

مدیرعامل فولاد مکران بیان داشت: هم اکنون اسکلت کوره و ریفرمر مجموعه در حال تکمیل است و ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
پارسا ابراز امیدواری کرد تا نیمه نخست سال ۱۴۰۱ این طرح به طور کامل به بهره برداری برسد.

وی گفت: تا زمانی که واحد گندله سازی این مجموعه راه اندازی نشود، گندله مورد نیاز از داخل تامین خواهد شد و در غیر این صورت از خارج کشور وارد می‌شود.

پارسا تاکید کرد: نفس احداث این طرح در کنار سواحل دریای عمان، استفاده از مزیت صادراتی و وارداتی منطقه بوده، تا مواد اولیه مورد نیاز به راحتی وارد شده و محصولات نهایی به دیگر کشور‌ها صادر شود.

وی یادآور شد: در راستای افق ۱۴۰۴ که ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد پیش بینی شده، قرار است ۱۰ میلیون تن آن در منطقه چابهار باشد، اما تاکنون فقط یک طرح ۳.۲ میلیون تنی که توصیف شده، در حال اجراست.

این مسئول تصریح کرد: ۱۵ درصد سهام این مجموعه دولتی و در اختیار ایمیدرو و منطقه آزاد چابهار است و ۸۵ درصد دیگر در اختیار چند شرکت بخش خصوصی است.

وی گفت: آهن اسفنجی به دلیل اشتعال زا بودن با مشکلاتی در صادرات به ویژه با کشتی مواجه است، اما وقتی به صورت هات بریکت تبدیل شود قابلیت دپو یا صادرات خواهد داشت.

منبع: فرینا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون