کد خبر: ۲۲۳۲۵
۱۷:۲۵ -۰۴ بهمن ۱۳۹۹
جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه چهارم بهمن ۹۹
شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه چهارم بهمن‌ماه با جهش ۳۸ هزار و ۹۲ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۷۱ واحد رسید و به کانال ۱.۲ میلیونی برگشت.
رشد شاخص بورس
 
نشان تجارت - شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه چهارم بهمن‌ماه با جهش ۳۸ هزار و ۹۲ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۷۱ واحد رسید و به کانال ۱.۲ میلیونی برگشت. در این روز شاخص کل ۳.۲۲ درصد و شاخص هم‌وزن ۱.۶۷ درصد رشد کردند که نشان می‌دهد شرایط برای شرکت‌های بزرگ بهتر است. طوری که پارسان، فولاد، فملی، شستا، کگل، کچاد و تاپیکو بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل گذاشتند.

شاخص بورس امروز را صعودی آغاز کرد و در ۲۵ دقیقه ابتدای معاملات امروز شاهد رشد ۲۵ هزار و ۵۰۰ واحدی شاخص کل بودیم. تا این لحظه شاخص کل ۲.۱۵ درصد و شاخص هم‌وزن ۰.۹۴ درصد رشد کرده که نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک همراهی چندانی در روند صعودی بورس ندارند. بیشترین تاثیر در رشد شاخص کل امروز بر عهده نماد‌های فولاد، فملی، شستا، کچاد، تاپیکو، وبملت و کگل است.

اکثریت بازار سبزرنگ است

در ساعات اولیه معاملات امروز از مجموع ۳۲۱ نماد معامله شده شاهد افزایش قیمت سهام در ۲۵۱ نماد هستیم و ۷۰ نماد دیگر روند نزولی دارند. همچنین در بازار فرابورس امروز ۱۴۰ نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده‌اند و ۸۶ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. موردی که نشان می‌دهد امروز اکثریت با نماد‌های صعودی است، اما همچنان برخی سهامداران بورس در حال ضرر هستند.

بررسی نقشه بازار در ساعات ابتدایی نشان می‌دهد گروه محصولات شیمیایی با بیشترین آمار معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعت قرار گرفته. در این گروه اغلب نماد‌ها صعودی هستند و شاهد تشکیل صف خرید برای بوعلی، زاگرس، نوری، آریا، شیران، شپترو، قرن، تاپیکو و شپارس هستیم. صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF همچنان پیشتازی می‌کنند و قیمت واحد‌های اغلب صندوق‌های بیش از پنج درصد رشد کرده است. از جمله آن‌ها می‌توان به آوا، سرو، کاردان و ارزش اشاره کرد. در گروه خودرو و ساخت قطعات تعداد نماد‌های قرمز بیشتر است، اما شرکت‌های بزرگ گروه از جمله خودرو، خساپا، خگستر و خپارس صف خرید دارند. محصولات غذایی به روند صعودی برگشته‌اند، اما غنوش، غبهنوش و غاذر در این روند همراهی نمی‌کنند. در بین فلزات اساسی فنورد، فرزین و زنگان از معدود نماد‌های قرمز هستند و دیگران عموما صف خرید دارند. بانک‌ها و موسسات اعتباری یکدست سبزپوش هستند و شاهد تشکیل صف خرید برای لیدر‌های بانکی هستیم. سیمانی‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، استخراج کانه‌های فلزی، نهاد‌های مالی، ماشین آلات، فرآورده‌های نفتی، بیمه‌ها، هولدینگ‌ها، عرضه برق و گاز و ... از جمله گروه‌های سراسر سبزرنگ بازار امروز هستند.

ارزش صف‌های خرید، دوبرابر صف‌های فروش

در میانه معاملات امروز ارزش صف‌های خرید تشکیل شده در بازار حدود دو برابر ارزش صف‌های فروش است. طوری که در لحظه نگارش این متن، حدود ۲۴۱ نماد که ۳۸ درصد بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند، صف خرید به ارزش مجموع چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان دارند. در طرف مقابل در این بازار سبزرنگ، برای ۹۵ نماد که ۱۵ درصد بازار را تشکیل می‌دهند، شاهد صف فروش به ارزش حدود دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هستیم.

پالایش؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار

در اتفاقی شگفت‌انگیز، صندوق پالایشی یکم که با ضرر ۵۰ درصدی‌اش معروف شده بود، حالا شاهد تشکیل صف خرید است و در بازار امروز در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید قرار گرفته است. تا جایی که ارزش صف پالایش با رشد قیمت ۱۰ درصدی، به حدود ۴۳۲ میلیارد تومان می‌رسد. شپنا با صف خرید ۳۶۱ میلیارد تومانی در مقام دوم قرار دارد و ارزش صف خرید دارا یکم به حدود ۱۶۵ میلیارد تومان می‌رسد و این صندوق را در مقام سوم سنگین‌ترین صف خرید قرار داده است. از جمله دیگر نماد‌های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز می‌توان به شستا، شتران، وتجارت، وپارس، سپیدار، رافزا، شرانل، اعتماد، شغدیر و غگیلا اشاره کرد.

کدما؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار

در بازار سبزرنگ امروز، نماد کدما با صف فروش ۷۶ میلیارد تومانی در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش قرار دارد. خموتور با ۴۹ میلیارد تومان صف فروش در رتبه دوم و غگرجی با صف فروش ۴۱ میلیارد تومانی در رتبه سوم قرار دارند. ثفارس، بکاب، غدام، وآذر، گدنا، کرمان، شتوکا و وآوا از دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.

ادامه امیدواری به بورس با جهش ۳۸ هزار واحدی شاخص

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه چهارم بهمن‌ماه با جهش ۳۸ هزار و ۹۲ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۷۱ واحد رسید و به کانال ۱.۲ میلیونی برگشت. در این روز شاخص کل ۳.۲۲ درصد و شاخص هم‌وزن ۱.۶۷ درصد رشد کردند که نشان می‌دهد شرایط برای شرکت‌های بزرگ بهتر است. طوری که پارسان، فولاد، فملی، شستا، کگل، کچاد و تاپیکو بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل گذاشتند.

نقشه بازار در پایان معاملات روز شنبه چهارم بهمن‌ماه

صندوق‌های سرمایه‌گذاری تا پایان معاملات امروز با هجوم خریداران روبرو شدند. قیمت واحد‌های سرمایه‌گذاری اغلب صندوق‌های ETF بیش از پنج درصد و بعضا تا ۱۸ درصد در یک روز رشد کرد و آن‌هایی که محدودیت دامنه نوسان دارند، به صف خرید رسیدند. محصولات شیمیایی صف‌های خرید خود را تا پایان معمالات حفظ کردند و شتوکا، شاروم و فسا از معدود نماد‌های قرمز این گروه بودند. در فلزات اساسی هم شرایط مشابهی را شاهد بودیم و به جز فالوم، فوکا و فنورد همه نماد‌ها سبزرنگ بودند. سردسته‌شان ذوب بود که امروز با بازگشایی بدون دامنه نوسان تا ۱۸ درصد افزایش قیمت سهام را پشت سر گذاشت. در گروه غذایی شرایط دوگانه‌ای را شاهد بودیم. غنوش، خودکفا، غبهنوش، غپینو، غمینو و غاذر از جمله نماد‌های قرمز و غگل، غپآذر، غزر و غویتا از جمله نماد‌های سبز این گروه بودند. امروز بیمه‌ها به جز آسیا و کوثر، دارویی‌ها به جز داوه، بانک‌ها، کانی‌های غیرفلزی به جز کرازی، سیمانی‌ها، زراعت بجز زگلدشت و زشگزا، رایانه به جز پرداخت، کاشی و سرامیک، کانه‌های فلزی به جز کاما، ماشین‌آلات، قندی‌ها به جز قثابت، هولدیتگ‌ها، نهاد‌های مالی و فرآورده‌های نفتی همگی شرایط مساعد و رو به رشدی را شاهد بودند.

توقف ارزش معاملات زیر ۱۲ هزار میلیارد

معامله‌گران بورس امروز حدود پنج میلیارد و ۶۱۱ میلیون سهام، حق تقدم و اوراق مالی را در قالب ۸۱۵ هزار معامله به ارزش هفت هزار و ۱۴۳ میلیارد تومان دادوستد کردند. اگر معاملات چهار هزار و ۷۸۲ میلیارد تومانی فرابورس را هم در نظر بگیریم، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود ۱۱ هزار و ۹۲۵ میلیارد تومان می‌رسد که رقم چندان قابل توجهی نیست و برای تضمین روند صعودی باید شاهد ارزش بیشتر معاملات روزانه باشیم. امروز نماد‌های کاما، ثبهساز، ولپارس، ثامید، امین، سیتا و آسیا پرتراکنش‌ترین نماد‌های بورسی بودند و این فهرست در بازار فرابورس در اختیار نماد‌های چخزر، سپیدار، وسپهر، شاروم، ذوب، زملارد و کرمان بود.

منبع: فرارو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گوناگون