کد خبر: ۲۰۳۱۴
۱۳:۳۹ -۲۵ آذر ۱۳۹۹
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور مطرح کرد
ابوترابی درباره آخرین وضعیت صدور کارت ملی هوشمند در کشور توضیحاتی داد.

کارت ملی هوشمند

نشان تجارت - سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه ۱۵ میلیون نفر کارت ملی هوشمند ندارد، اظهار کرد: با همکاری دفاتر پیشخوان و پست در سراسر کشور در حال حاضر نزدیک به ۶۰ میلیون نفر مراحل تکمیل ثبت نام کارت ملی هوشمند خود را انجام داده‌اند و این جمعیت در برخورداری از خدمات هیچ مشکلی ندارند.

وی با بیان اینکه جمعیت واجد شرایط کارت ملی هوشمند افراد بالای ۱۵ سال هستند، افزود: بر اساس قانون افراد بالای ۱۵ سال باید کارت ملی هوشمند دریافت کنند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه ۴۹ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر کارت ملی هوشمند دریافت کردند، گفت: ۶۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت کارت ملی هوشمند هستند و حدود ۳ میلیون نفر تاکنون برای کارت ملی هوشمند هیچ اقدامی نکرده‌اند.
ابوترابی با بیان اینکه تا امروز ۳ میلیون کارت ملی هوشمند تولید داخل صادر شده است، تصریح کرد: در دنیا چهار کشور هستند که تراشه کارت ملی را تولید می‌کنند و سایر کشور‌ها از این چند کشور، تراشه‌های مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند.

او افزود: چاپخانه دولتی متولی تأمین بدنه کارت ملی هوشمند است و ما متولی صدور کارت هستیم، اگر بدنه کارت تأمین شود، ظرف کمتر از ۵ ماه تمامی کارت‌های ملی هوشمند باقی مانده صادر می‌شوند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به این سوال که آیا امکان حذف نام همسر سابق از شناسنامه وجود دارد؟، تصریح کرد: اگر کسی که از همسرش جدا شده است، در هنگام طلاق دوشیزه باشد، حذف می‌شود و اگر فردی بعد از طلاق مجدد ازدواج کند می‌تواند نام همسر قبلی خود را پس از ثبت ازدواج جدید پاک کند، در واقع یک ساعت پس از ازدواج مجدد، طلاق قبلی از شناسنامه حذف می‌شود.

ابوترابی درباره اینکه چرا عکس کارت ملی هوشمند نامناسب است، گفت: عکس کارت ملی هوشمند به صورت زنده، چون بر روی کارت سیاه و سفید است، این گونه به نظر می‌رسد، وگرنه در پایگاه‌های ما عکس‌ها به صورت رنگی هستند.

او درباره اینکه آیا پروژه کارت ملی هوشمند شکست خورده است؟، بیان کرد: اگر در پروژه‌ای که ۶۲ میلیون نفر واجد شرایط دارد، ۵۰ میلیون کارت صادر شود، واقعا شکست خورده است؟ امروزه در برخی از سازمان‌ها و بانک‌ها از کارت ملی هوشمند بهره برداری شده است.

ابوترابی با اشاره به تأمین ماهانه یک میلیون کارت ملی از سوی چاپخانه دولتی، گفت: ما ظرفیت صدور دو و نیم میلیون کارت ملی هوشمند را در ماه داریم، این کارت کلید ورود به دولت الکترونیک است و توسط آن با عوامل فیزیکی اثر انگشت و پین کد، تشخیص هویت انجام می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون