کد خبر: ۵۳۸۷۲
۱۴:۱۶ -۰۳ تير ۱۴۰۳

روند سفر‌های انتخاباتی پزشکیان و خیزش مشارکت

مردمان کردستان و شیراز در حمایت از مسعود پزشکیان چنان حضور پرشوری داشتند که تصاویر این خیزش تا مدت‌ها در خاطره‌ها ماندگار خواهد شد. مسعود پزشکیان صبح در کردستان و عصر در شیراز چنان گرم به آغوش کشیده شد که در هیچ‌یک از برنامه‌های انتخاباتی رقبایش چنین حضور و استقبالی، مانند نداشته و مطمئنا نخواهد داشت.

روند سفر‌های انتخاباتی پزشکیان و خیزش مشارکت

نشان تجارت - در ابتدا، صبح دیروز مسعود پزشکیان در حالی وارد سنندج شد که شورای تأمین استان در لحظه آخر مجوز استفاده از سالن سینما بهمن و تالار مولوی دانشگاه کردستان را که برای سخنرانی مسعود پزشکیان آماده شده بود، لغو کرد، اما مردم سنندج ناامید نشدند و میهمان خود را به پارک سپیدار کنار خانه وکیل در نوستالژی‌ترین نقطه شهر میزبانی کردند. مسعود پزشکیان ابتدا با حضور در گلزار شهدای سنندج و ادای احترام به شهدا، بر سر مزار بزرگ‌مرد کُرد مهندس بهاءالدین ادب حاضر شد.

پس از آن با حضور بر سر مزار دکتر آیدا فرزانه و دکتر آروین زوج کشته‌شده در سقوط هواپیمای اوکراینی به آن‌ها ادای احترام کرد که در رسانه‌های اجتماعی کُردزبان با استقبال چشمگیری مواجه شد و به دلجویی از این زخم کهنه لقب گرفت. هرچند برنامه‌های سخنرانی پزشکیان در سالن‌های اصلی لغو شده بود، اما کرد‌ها که به میهمان‌نوازی شهره‌اند، قلب استان کردستان را برای میزبانی از او آماده کردند و با جمعیتی بیش از آنچه تصور می‌شد، در خیابان‌های منتهی به پارک سپیدار تصویری از حضور خودجوش ده‌ها هزار‌نفری ثبت کردند تا ورق انتخابات را در این استان برگردانند.

با فساد و رانت و بی‌عدالتی مبارزه می‌کنیم

پزشکیان در سخنان خود در برنامه دیروز در سنندج گفت: با فساد، رانت و بی‌عدالتی و تبعیض مقابله می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم عده‌ای با عنوان کاسبان تحریم به‌راحتی به کارشان ادامه دهند.

گفت نمی‌گذارم رئیس‌جمهور شوی؛ مگر تو چه کاره‌ای؟

پزشکیان گفت: شب گذشته فردی گفت نمی‌گذارم رئیس‌جمهور شوی، مگر تو چه کاره‌ای؟! مردم تصمیم می‌گیرند که به چه کسی رأی بدهند یا نه. مردم اگر در صحنه باشند، ثابت خواهند کرد که این‌گونه نخواهد بود. امیدوارم با حضور شما اقتدار را برگردانیم. ما با قدرت جلوی تبعیض و فساد خواهیم ایستاد.

او در جمع حامیان خود در پارک سپیدار سنندج اظهار کرد: اجازه نمی‌دهیم کسانی که معلوم نیست نفت را چگونه می‌فروشند و پول آن را کجا خرج می‌کنند، به فعالیت‌شان ادامه دهند و این شرایط برجام را نمی‌پذیریم. وقتی شفاف عمل نمی‌کنیم، عده‌ای آقازاده تریلیاردر می‌شوند؛ چراکه هوا را آلوده می‌بینند و در این هوا کسب درآمد می‌کنند. نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: ما این هوای آلوده را پاک می‌کنیم و کاری می‌کنیم همه مردم به طور عادلانه از منابع و امکانات بهره‌مند شوند. ما زندگی آرام برای مردم ایران و کردستان می‌خواهیم. ما عدالت، انصاف و دوری از تبعیض می‌خواهیم.

پزشکیان با بیان اینکه وقتی عدالت باشد، مرز برای غرب کشور تهدید نخواهد بود، ادامه داد: مرز یک فرصت است و ما مرز را تبدیل به فضایی برای داد‌و‌ستد می‌کنیم. چرا باید جوانان برای یک لقمه نان به کولبری روی بیاورند؟

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به موضوع زنان و برخورد با آنان اشاره داشت و گفت: برای زنان و خواهرانمان احترام قائلیم و مخالف برخورد خشن و غیرانسانی با زنان هستیم و اجازه نخواهیم داد این اتفاق بیفتد. کاری می‌کنیم زنان کشورمان به جایگاه واقعی خود در بحث مدیریتی برسند و جای خود را پیدا کنند؛ چراکه فرقی بین زن و مرد نیست. پزشکیان با بیان اینکه مرد و زن اگر ایمان داشته باشند، حیات طیبه به دست می‌آید، افزود: یکی از مشکلات ما این است که عده‌ای را بزرگ می‌کنیم که باعث می‌شود افرادی دچار توهم شوند و خیال کنند که هستند.

با تعریف زیاد از من دیکتاتور نسازید

پزشکیان از مردم خواست او را بزرگ نکنند و گفت: من هم مثل شما هستم که وظیفه دارم به تعهداتم عمل کنم. هیچ‌گاه از من تعریف نکنید، وگرنه من یک دیکتاتور می‌شوم. او تأکید کرد: قدرت مملکت با مردم است و مردم قدرت جامعه هستند و قدرت جامعه را باید در نظر بگیریم؛ چراکه قدرت اقتصادی، امنیتی و نظامی به پشتوانه همین مردم است.

پزشکیان در ناهمواری‌های سیاسی کنار مردم خواهد ایستاد

غریب سجادی، رئیس ستاد انتخاباتی مسعود پزشکیان در کردستان نیز در سخنانی گفت: باور داریم دکتر پزشکیان در ناهمواری‌های سیاسی کنار مردم خواهد ایستاد و در‌این‌میان گذشته اطمینان‌بخش او قوت قلبی برای امیدواری به آینده کشور است. او با اشاره به اینکه عدالت‌خواهان و آزادی‌خواهان، حضور پرشور و مسئولیت‌پذیرانه شما پیام روشن و شفافی برای اقلیت تنگ‌نظر دارد، خطاب به پزشکیان اظهار کرد: به دیار شعر و موسیقی و عرفان و دیار مستوره اردلان و سنجرخان خوش آمدید، هرچند شما در کردستان صاحب‌خانه هستید.

رئیس ستاد انتخاباتی مسعود پزشکیان در کردستان ادامه داد: دکتر پزشکیان شما را همان اندازه که فرزند آذربایجان می‌دانیم، فرزند کردستان هم می‌دانیم، زیرا با رفتار و کردار در این سال‌ها ثابت کردید همان اندازه که خون آزاد‌مردانی مانند ستارخان و باقرخان در رگ‌هایتان جاری است، به همان اندازه خون آزادی‌خواهان ضد استعمار مثل سنجرخان وزیری در رگ‌هایت جاری است.

سجادی افزود: آقای پزشکیان هرچند زندگی در مهاباد و زیستن با کُرد‌ها و اهل سنت سبب شده تا درک و شناخت درستی از تبعیض‌ها و نابرابری‌ها داشته باشید، اما برای یادآوری باید گفت سال‌هاست خواسته ما این است که دولتمردان با رویکردی عادلانه و منصفانه به موضوع اقلیت‌های قومی و مذهبی نگاه کنند. او بیان کرد: امیدوارم همان‌گونه که در گذشته و چند روز اخیر ثابت کرده‌اید، زبان گویای محرومان باشید و آنان را فراموش نکنید.

ما تا آخرش هستیم، از بقیه بپرسید هستند یا نه؟

مسعود پزشکیان در بدو ورود به کردستان در فرودگاه سنندج هم به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. او که پاسخ سؤال نخست را به زبان کُردی داد، قصد خود از سفر به سنندج را دیدار با مردم ایران‌دوست، وفادار و قهرمان کردستان اعلام کرد. پزشکیان اولویت‌های دولتش را رسیدگی به مناطق محروم به‌ویژه در مرز‌ها عنوان کرد و گفت: قطعا به بی‌عدالتی‌های منطقه‌ای پایان خواهم داد. کاندیدای انتخاباتی ریاست‌جمهوری در پاسخ به این سؤال که «آیا تا آخر انتخابات هستید؟» گفت: مگر قرار است نمانم؟ ما تا آخرش هستیم، از بقیه بپرسید هستند یا نه؟!

خیزش شیراز در استقبال از پزشکیان

بعد از کردستان، پزشکیان راهی شیراز شد و در قلب ایران با استقبال رسمی محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر سابق ارتباطات و فناوری و سیدمحمد‌علی افشانی، استاندار اسبق فارس، به جمع مردمی رفت که از ساعت‌ها قبل برای دیدارش جمع شده بودند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در مسیر ورود به سالن فرودگاه شیراز در سخنانی کوتاه در پاسخ به سؤالی درمورد پیش‌بینی نتیجه انتخابات، گفت: هرچه پیش آید خوش آید. مسعود پزشکیان همچنین در دیدار با مادر یک شهید در فرودگاه شهید دستغیب شیراز گفت: قول می‌دهم پای حرف خود بایستم و به مردم خدمت کنم.

وی اظهار کرد: همان‌طورکه پای فرزندان خود ایستاده‌ام، پای مردم و دختران مردم هم ایستاده‌ام. پزشکیان همچنین درخصوص میزان مشارکت در انتخابات با بیان اینکه امیدوارم مشارکت به‌نحوی باشد که اعتماد ملی و افتخار کشورمان در نگاه خارجی‌ها افزایش یابد، افزود: مردم با حضور پای صندوق رأی برای کشور قدرت تولید کنند.

وی یادآور شد: ما ایرانی‌ها اگر بتوانیم در روند حاکمیت کشور مشارکت داشته باشیم، بیگانگان طمع نخواهند کرد که خللی در داخل کشور به وجود بیاورند و ناامید می‌شوند از اینکه بتوانند با تنش و جنگ کشور را به هم بریزند. پزشکیان در پاسخ به این سؤال که آیا از حضور در انتخابات راضی است؟ تصریح کرد: وظیفه‌ای احساس می‌کردم و تا جایی که می‌شد و از دست ما برمی‌آمد، شور و شوق ایجاد کردم و تلاشم را می‌کنم، بقیه‌اش با خداست.

وی همچنین درباره واکنش مردم به حضور او در عرصه انتخابات، گفت: من همان آدم قبل هستم، در ذهن من این توهم به وجود نیامده که عوض شده‌ام. اینکه مردم تصور کنند من تافته جدابافته‌ای هستم برای من سخت است، من جزء همین مردم هستم. از استقبال مردم شرمنده‌ام. با هم می‌توانیم مملکت را درست کنیم و افتخارات گذشته را برگردانیم. پزشکیان در ادامه با حضور در حرم شاهچراغ (ع) به زیارت و اقامه نماز پرداخت و سپس بر سر مزار شهدای شاهچراغ حاضر شد و به مقام شامخ این شهدا ادای احترام کرد.

مسعود پزشکیان در میان استقبال پر‌شور مردم شیراز در سالن شهید دستغیب این شهر به سخنرانی پرداخت و ضمن درود به روح شهید دستغیب و شهید دوران و محمد بهمن‌بیگی، اظهار کرد: ما سیلی به راه خواهیم انداخت که هیچ مانعی نتواند در مقابل آن مقاومت کند. ما یعنی عشایر، عرب، لر، ترک، قشقایی، فارس و همه اقوام ایرانی.

او با تأکید بر اینکه باید به گذشته خود افتخار کنیم و آینده را پرقدرت بسازیم که این امری شدنی است، ضمن اظهار شرمندگی از این‌همه شور و شوق حامیان خود اضافه کرد: من هم مانند شما هستم و آمده‌ام تا در انتخابات شرکت کنم و صدای شما باشم. او با تأکید بر اینکه تا زمانی که تاریخ را نشناسیم، نمی‌توانیم آینده را بسازیم، گفت: دست در دست هم مشکلات را حل خواهیم کرد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: قول می‌دهم به فکر زنان، جوانان، دانشجویان، کشاورزان، اقوام و همه و همه باشم و به‌هیچ‌وجه زیر بار زور، تبعیض و بی‌عدالتی نروم. پزشکیان یادآور شد: تلاش خواهم کرد شیراز و فارس را که زمانی محل امپراتوری در ایران قدیم بود، به جایگاه واقعی‌اش برسانم؛ چرا‌که ملتی که از گذشته خود بی‌خبر باشد، آینده خود را نمی‌تواند تأمین کند و شما میراث‌دار کوروش هستید.

او همچنین گفت: دیروز در مناظره یکی از آقایان گفت که من نمی‌گذارم شما رئیس‌جمهور شوید، اما من می‌خواهم از این تریبون اعلام کنم که این مردم هستند که انتخاب می‌کنند چه کسی رئیس‌جمهور شود و شما کاره‌ای نیستید. من در مقابل همه این زورگویی‌ها خواهم ایستاد. این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با تأکید بر اینکه من صدای بی‌صدایان، محرومان، مظلومان، افتادگان، روستاییان و همه اقوام خواهم بود، مطمئن باشید، اضافه کرد: امید است در روز هشتم تیرماه با حضور در صحنه بتوانیم جشن پیروزی بگیریم.

در حین سخنرانی پزشکیان جمعیت یکصدا شعار این‌همه لشکر آمده/ به عشق دکتر آمده را سر دادند. مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری که بعدازظهر دیروز به استان فارس سفر کرده بود، بخشی از برنامه‌های خود را به زیارت حرم شاهچراغ (ع)، ادای احترام و قرائت فاتحه بر مزار شهدا و حضور در ورزشگاه شهید دستغیب اختصاص داد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون