کد خبر: ۳۷۷۷۴
۰۸:۳۸ -۱۲ دی ۱۴۰۰
جلالی گفت: برخی از استعلام‌ها در مناطق خاص، اصلاً موضوعیت ندارند. مثلاً به فردی که می‌خواهد در منطقه کویر کسب و کاری را راه بیندازد، می‌گویند برو و فلان مجوز محیط زیست را بگیر که دریا و زیست ماهی‌ها آسیب نبینند؛ یعنی گاهی باید کار‌هایی کرد که اصلاً در آن منطقی وجود ندارد.

مجوز برای تولید

نشان تجارت - محمد آیتی: بیش از ۴۰ سال از تحریم‌های سیاسی و اقتصادی علیه ایران می‌گذرد و هرچه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران فاصله گرفتیم، شدت و حدت تحریم‌ها بر ما بیش از پیش شد. بی‌تردید، تحریم‌های سال ۹۷ که توسط آمریکا که به تبع آن با استقبال کشور‌هایی هم‌پیمانش علیه ایران وضع شد، اداره کشور و مدیریت معیشت مردم را از همیشه سخت‌تر کرد، تا جایی که مرتباً شاهد اعتراضات صنفی در کشور هستیم. برخی معتقد بودند که باید کشور را از فروش نفت دور کرد و فرهنگ خودکفایی و اتکا به تولید داخل را جا انداخت تا مسیر برای اداره کشور، هموارتر شود. از این‌رو، رهبر انقلاب سال ۱۴۰۰ را به اسم «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری کردند تا شاید به لطف و مدد مدیران کشور، وضع اقتصادی ایران به نفع مردم تغییر جدی پیدا کند.

به همین بهانه، گفت‌وگویی داشتیم با حسین جلالی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس یازدهم، تا ببینیم مشکلات تولید، ریشه در چه قسمت‌هایی دارد.

حسین جلالی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: متاسفانه موضوع تولید و رفع موانع با اطلاعاتی که من دارم، نظمی به خود نگرفت و در نهایت شاهد رفع چالش‌ها نبودیم. دستاورد شعار سال، بیشتر از آنکه در عمل دیده شود، در لوگوی گوشه قاب تلویزیون، پارچه‌ها و بنر‌های زیادی که در کشور نصب شد، خودنمایی کرد.

وی افزود: عدم ارائه تسهیلات توسط بانک‌ها و یا ارائه تسهیلات گران قیمت، عملاً دست و پای سرمایه‌گذار و تولیدکننده را بسته است. به عبارت ساده، بانک‌ها معظلی شدند برای تولید، چون خبری از همکاری شایسته آن‌ها نیست.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه با این سیستم بانکی، نمی‌توان آینده روشنی را برای تولید و خودکفایی رقم زد تصریح کرد: بانک‌ها گاهی کمک می‌کنند و بعد از مدتی به دلیل سود بالایی که دریافت می‌کنند، کارخانه را به سمت تعطیلی سوق می‌دهند و به مرور اگر تسویه صورت نگیرد، کارخانه را مصادره می‌کنند. گاهی هم به قدری ساز و برگ به تسهیلات می‌دهند که سرمایه‌گذار یا تولیدکننده، برای گرفتن وام بی‌رمق می‌شود.

جلالی اظهار داشت: قرار بود در موضوع تولید، پنجره واحدی شکل بگیرد که کارها، تسریع و تسهیل شود، اما متاسفانه موانع حتی به صورت صوری هم برداشته نشدند.

این نماینده استان کرمان با اشاره به اینکه استعلام‌های چهارده‌گانه، کار تولید را گره زده است، به اقتصاد سرآمد گفت: وقتی یک سرمایه‌گذار آن هم در یک مقیاس کوچک باید برای گرفتن مجوز، چهارده استعلام را بگیرد، چه انتظاری از رونق تولید و بهبود شرایط اقتصادی داریم؟ گاهی برای گرفتن هر استعلام آن هم در این پیچ و خم اداری و روند فرسایشی ایجاد شده، دو، سه ماه زمان لازم است. حال با یک حساب عادی می‌توان دریافت که برخی مجوز‌ها نیاز به بیش از سه سال دوندگی دارد. موضوع غم‌انگیز آنجایی است که هر استعلامی زمان دارد. مثلاً گفته می‌شود این استعلام تا راه‌اندازی کار، شش ماه اعتبار دارد و سرمایه‌گذار در اواسط و اواخر کار متوجه می‌شود که استعلام‌های اولیه‌اش باطل شده است.

وی در ادامه افزود: برخی از استعلام‌ها در مناطق خاص، اصلاً موضوعیت ندارند. مثلاً به فردی که می‌خواهد در منطقه کویر کسب و کاری را راه بیندازد، می‌گویند برو و فلان مجوز محیط زیست را بگیر که دریا و زیست ماهی‌ها آسیب نبینند؛ یعنی گاهی باید کار‌هایی کرد که اصلاً در آن منطقی وجود ندارد.

جلالی یادآور شد: باید یک بار برای همیشه تکلیف استعلام‌های چهارده‌گانه را روشن کرد. ادغام در این رویکرد ضرورت دارد، وگرنه سرعت در کار به وجود نمی‌آید.

نماینده رفسنجان و انار با اشاره به چالش کمبود کارشناس گفت: گاهی زمان سرمایه‌گذار و تولیدکننده به خاطر کمبود کارشناس، هدر می‌رود. یعنی سازمان و وزارتخانه به سرمایه‌گذار می‌گوید صبر کن تا نوبتت شود و کارشناس پس از بررسی، مجوز را بدهد. اگر می‌خواهیم از بحران اقتصادی خارج شویم و تحریم‌ها را تا حد قابل ملاحظه‌ای بی‌اثر کنیم، چاره‌ای جز بالا بردن سرعت و رفع موانع نیست؛ ادامه سخت‌گیری، یعنی بی‌انگیزه کردن سرمایه‌گذار که جای تاسف دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: چرا باید پس از مدت‌ها دوندگی سرمایه‌گذار او را مرتب به سازمان و وزارتخانه‌های مختلف پاس داد؟ چرا کاری کردیم که گرفتن مجوز شده، هفت خوان رستم؟ متاسفم که سرمایه‌گذار حتی اگر کفش آهنی هم بپوشد، کفشش ساییده می‌شود. این سیستم اداری، تولید را اندر خم یک کوچه نگه داشته است.

منبع: روزنامه اقتصاد سرآمد

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون