کد خبر: ۲۰۱۹۰
۱۲:۴۸ -۲۲ آذر ۱۳۹۹
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید: تقاضای مردم برای خرید و فروش طلا اندکی بیشتر شده است. با وجود افزایش تقاضا، اگر انس جهانی طلا تا شب یلدا تغییر چندانی نداشته باشند بازار طلا در هفته پایانی آذر روند آرامی دارد.

نشان تجارت - به گفته نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر، در شب یلدا تقاضای خرید طلا روند افزایشی داشته است. چنانچه انس جهانی طلا تا شب یلدا تغییر چندانی نداشته باشند بازار طلا در هفته پایانی آذر روند آرامی دارد. در هفته سوم آذر با روند صعودی قیمت دلار قیمت طلا در بازارهای داخلی مجدد افزایش یافت. بعد از قیمت دلار علت افزایش قیمت طلا در بازار داخلی ایران به نوسان صعودی انس جهانی طلا مرتبط می‌شود.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر معتقد است: در پایان هفته سوم آذر تقاضای مردم برای خرید طلا افزایش یافته است اما این تقاضا در حدی نیست که به منجر به التهاب قیمت شود. مسعود یزدانی به تجارت‌نیوز گفت: در چند ماه گذشته سفته‌بازها به طور غیر فیزیکی و کاغذی طلا خرید و فروش کردند این در حالی است که امروز خبری از سفته‌بازها نیست اما تقاضای مردم برای خرید و فروش طلا اندکی بیشتر شده است.

تقاضای خانگی طلا چندان زیاد نیست او اظهار کرد: البته تقاضای خانگی طلا هم چندان زیاد نیست. امیدواریم شب یلدا تقاضای مردم برای خرید مصنوعات طلا بیشتر شود؛ چرا که فعالان بازار طلا از رکود دائم این بازار خسته شدند. امروز قیمت طلا از یک بسته آجیل شب یلدایی بیشتر است. پس خانواده‌ها بهتر است به جای آجیل طلا بخرند.

پیش از این هفته گذشته سید محمود فضل آذر شربیانی، بازرس هیات مدیره اتحادیه طلای تهران گفته بود: «چنانچه قیمت دلار ثابت باقی بماند، پیش‌بینی می‌شود قیمت طلا هفته آینده روند ثابتی داشته باشد. در غیر اینصورت با افزایش قیمت دلار قیمت طلا در بازار ایران بالا می‌رود.» حال باید دید در روزهای پایانی سال میلادی تقاضا برای خرید دلار و طلا افزایش می‌یابد یا خیر؟ چنانچه تقاضا برای خرید دلار افزایش یابد به گفته فعالان بازار طلا باید منتظر شوک دوم افزایش قیمت طلا باشیم.

حمایت متزلزل از طلا

با اینکه طلا در بازار جهانی هفته‌ای را که گذشت با قدرت آغاز کرده بود، اما در سه روز انتهایی هفته، با معکوس شدن جهت حرکتی روند قیمت این فلز ارزشمند تقریبا تمامی سودهای به‌دست‌آمده در نیمه اول هفته از بین رفت. در هفته‌ای که گذشت طلا تا قیمت ۱۸۷۵ دلاری نیز بالا رفت و بسیاری از معامله‌گران را به صعود به بالای مرز ۱۹۰۰ دلاری امیدوار کرد، اما پس از آن فلز زرد با شروع روندی نزولی به حوالی مرز ۱۸۳۰ دلاری بازگشت و تا ساعت ۱۸:۳۰ به وقت تهران به ۱۸۴۰ دلار رسید.

با اینکه تغییرات ارزش شاخص دلار روی قیمت طلا تاثیرگذار است، اما به نظر می‌رسد بازار طلا بیشترین توجه و حساسیت را به مذاکرات بسته حمایتی جدید در واشنگتن دارد. در ابتدای هفته جاری امیدها به تصویب بسته ۹۰۸ میلیارد دلاری قبل از پایان سال میلادی افزایش پیدا کرده بود و به همین دلیل قیمت طلا صعودی شده بود، اما به نظر می‌رسد مجددا سرنوشت بسته محرک مالی آمریکا وارد هاله‌ای از ابهام شده است.

با اینکه در فضای خبرهای پیشرفت واکسن کرونا، یکی از بزرگ‌ترین پشتوانه‌های طلا امیدواری به تصویب بسته محرک مالی جدید بود، اما با مخدوش شدن سرانجام این بسته حمایتی طلا هنوز در برابر ریزش قیمتی شدید مقاومت می‌کند.

از نظر تحلیلگران یکی از عمده دلایل مقاومت طلا در برابر عوامل ریزشی خلل در روند ریکاوری بازار کار آمریکا بوده است. آمارهای منتشرشده در روز پنج‌شنبه نشان می‌دهد که تعداد مدعیان بیمه بیکاری در آمریکا در هفته گذشته به ۸۵۳ هزار نفر رسیده است.

این در حالی بوده که تحلیلگران اقتصادی پیش‌بینی می‌کردند تعداد مدعیان جدید بیمه بیکاری به ۷۲۵ هزار نفر برسد. این در حالی است که مدعیان بیمه بیکاری در هفته قبل از آن به ۷۱۶ هزار نفر رسیده بود و افزایش تعداد مبتلایان به کرونا و ایجاد محدودیت‌های اجتماعی در برخی ایالت‌های آمریکا مجددا سبب افزایش تعداد افرادی شده است که از بازار کار آمریکا خارج شده‌اند.

احتمال تاخیر در تصویب بسته جدید

در حالی که پیش‌بینی می‌شد نمایندگان هر دو حزب در حال مذاکرات برای تصویب بسته محرک مالی جدید قبل از تاریخ معینی هستند، اما هنوز این توافق حاصل نشده است. میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت مجلس سنا از بسته پیشنهادی ۹۱۶ میلیارد دلاری استیون منوچین حمایت کرده و همچنین بر این موضوع تاکید کرده است که برای کمک به اقتصاد آمریکا هر آنچه می‌توانیم باید انجام دهیم.

از سوی دیگر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از بسته جایگزین ۹۰۸ میلیاردی که توسط قانون‌گذارانی از هر دو حزب در دست تهیه است حمایت کرده است. به همین دلیل برخی از رهبران دموکرات کنگره پیشنهاد داده‌اند درصورت لزوم مذاکرات درباره تصویب بسته محرک مالی جدید تا تعطیلات کریسمس تمدید شود.

نیاز طلا به کاتالیزور قدرتمند

با وجود تمام این عوامل اما تحلیلگران معتقدند که طلا برای صعود و فتح قله‌های جدید قیمتی، نیاز به کاتالیزور و عاملی بسیار قوی دارد. این کاتالیزور می‌تواند در فرم‌های مختلفی ظاهر شود. یکی از امیدهای طلا به نشست ماه دسامبر فدرال رزرو است؛ نشستی که گروهی از کارشناسان انتظار دارند با توجه به افزایش مجدد تعداد مبتلایان به کرونا، از آن سیگنال‌های انبساطی به بازارها مخابره شود؛ اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که اتفاق نظر میان تحلیلگران در این مورد وجود ندارد و برخی تنها معتقدند که مقامات فدرال رزرو فقط به تمدید اقدامات قبلی اکتفا خواهند کرد.

همچنین عوامل دیگری مانند حجم بیشتر بسته حمایتی جدید از مقداری که پیش‌بینی می‌شد یا شکست در فرآیند واکسیناسیون نیز می‌تواند سبب شود که طلا مجددا از مرز ۱۹۰۰ دلار عبور کند و حتی گوشه چشمی نیز به هزاره سوم قیمتی خود داشته باشد.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نبض بازار
گوناگون